NewsBlog

Opadająca powieka, a właściwie nadmiar zwiotczałej skóry, oprócz mało estetycznego wyglądu i dokładania kilku lat spojrzeniu i twarzy, powoduje również wiele dysfunkcji gałki ocznej m.in. ograniczenie pola widzenia, osłabienie jej funkcji, ale również uczucie ciężkości powiek i ich zmęczenie. Dlaczego powieki ograniczają pole widzenia? Jak pomaga zabieg blefaroplastyki?

Przyczyny opadania powiek

Do głównych przyczyn opadania powiek należy naturalny proces starzenia się skóry. Wraz z upływem czasu nasz skóra wytwarza mniejsze ilości kolagenu i elastyny. Dodatkowo włókna kolagenowe ulegają rozciągnięciu przez co skóra staje się wiotka. Kolejnym powodem opadania powiek jest dysfunkcja mięśnia dźwigacza powieki górnej lub osłabieniem jego sił. W takim przypadku mamy do czynienia z ptozą. Jest to najczęściej spowodowane powikłaniami pooperacyjnymi, urazami w obrębie oka, nieprawidłowym unerwieniem czy jako skutek uboczny podania toksyny botulinowej. 

Jakie są skutki opadania powiek?

Opadające powieki powodują zmęczony, smutny i stary wygląd zarówno okolicy oka jak i całej twarzy. Dodatkowo może dojść do powstania zmarszczek na czole – jest to spowodowane ciągłym unoszeniem brwi do góry w celu poprawy widzenia. Oprócz wizualnych aspektów może dojść do zaburzenia i ograniczenia pola widzenia, pogorszenia wzroku, częstych bólów głowy, uczucia ciężkości powiek, a nawet dolegliwościami bólowymi karku i szyi ze względu na nienaturalne wychylanie głowy.

Blefaroplastyka – zabieg na opadające powieki

Jednym z najskuteczniejszych i zalecanych zabiegów na opadającą powiekę jest zabieg blefaroplastyka powiek górnych. Polega na chirurgicznym wycięciu nadmiaru skóry wraz z przepuklinami tłuszczowymi. Zabieg widocznie odmładza okolicę oka, poprawia komfort oraz pole widzenia. W przypadku ptozy najskuteczniejszą metodą jest chirurgiczne podniesienie powiek i naprawa mięśnia dźwigacza. 

Do zabiegów doraźnie redukujących opadanie powiek należą: toksyna botulinowa, nici PDO, HIFU czy stymulatory tkankowe. 

Należy się skonsultować z lekarzem, aby ocenił czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu blefaroplastyki powiek. Zapraszamy na konsultacje w RosaMed Clinic w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Menu